• Bezárta kapuit a nyolcadik Mézeskalácsváros, a következőig már csak háromszázat kell aludni

    Idén ötven napig voltunk nyitva, hatvanezren jöttek el, tíz napon át a Bálna bejáratáig állt a sor a Mézeskalácsvároshoz, szeretném elismerni, hogy a galériához közelebb eső bejáratról van szó. Később csillapodott az érdeklődés irántunk, február első napjaiig már csak a teremben nem lehetett megmozdulni, és az utolsó hétre lett annyi napi látogatónk, ahányan máskor egy kiállításunk megnyitójára jönnek el. A város történelmi fejlődésének földrajzi alapja...

     

  • A Bálnában nyíló, A boldogságnak szekvenciáiról című kiállításról

    A Boldogság szekvenciáiról egy installáció, amelyet a Bálnában, a 306-os Teremgalériában, a Múzeumok Éjszakáján próbáltak ki először. A négy óra alatt nyolcszázan látogattak el a kiállítótérbe, hogy megnézzék a boldogságfogalom-installációt, egy összeválogatott apokrifokból álló sorozatot, mely ismeretlen emberek leveleiből áll. A munka Keresztesi Judit elmondása szerint, Ian Wilson dialógusai, Marina Abramovic jelenlétművészete, a mail art hatásai, illetve az albán Haveit kollektíva intimitásművészete nyomán született. Az alábbiakban egy rövid interjút olvashattok a kiállítás művészével, Keresztesi Judittal, melyet Keresztesi Barbara, a kiállítás producere készített.

  • Nagyvárosi nő megosztaná

    Heti egyszer ételek lesznek itt porcelánban, egyszer pedig valami olyasmi, ami eszembe jutott egyszerűen, és amikor a barátaim ránéztek, azt mondták, hogy hát, úgy érzik magukat tőle, mintha petróleumot ittak volna.

  • Mézeskalácsváros, stílus, művészet, társasági élet
    Úgy érdemes elképzelni, hogy a terepasztal, amelyen mindezek a történetek láthatók, kezdetben üres és ez nyilván a világon lévő minden terepasztalra, sőt akármilyen más asztalra is igaz, de ez itt csak úgy telik meg például, ha sokan hoznak rá épületeket. És ha egy lélek sem hoz semmit, akkor az asztal üres marad. És akkor nem volna mit mesélnem. De az történt idén, hogy mindenféle színben, alakban és méretben érkeztek épületek
  • Kecskesajttal és szilvacsatnival töltött rétestészta, sült csirke, sült zöldségek, tejszínes sütőtökhab

     Azért öntötte le őket forró vízzel, mert mint mondta, finomabban oszlanak el így az illatok. Majd fogta a húst, és a tenyerében lévő fűszerekkel bedörzsölte, és lehajolt, hogy magába szívja a friss, fűszeres hús szagát, és szép volt e percben, mint egy költő, majd halkan átismételte a sorozatot: bors só, fokhagyma, gyömbér, kakukkfű, és miután elsuttogta ezt az imádságot, intett, hogy mehet minden be a sütőbe.

  • Rozmaringos fűszervajban sült szelídgesztenye, csirkés szendvics, friss majonézzel és zöldsalátával, almás rétes

      A legjobb az almás rétese volt, fahéjas cukorral töltött tésztába rendezte az átlátszóra szelt almáit, és azokat is ilyen cukorral hintette be, és dunsztba tette a kerek tortaformát, úgy sütötte nagyon hosszan. A rétescikkelyeket magas, karcsú üvegkínálókra rendezte, mintha valamiféle tündöklő almás baklavák volnának. – mondta a grófnő a rádióműsorban.

  • Zöldségek á la grecque tojással és fűszeres szósszal, tárkonyos csirke, mini pavlovák, gránátalmával

     A szemközti ház földszintjén hétköznapi salátát és csirkét ettek, a zöldségeket éppen hogy átmelegítették, koriandermagvakat szórtak a posírozó lébe és fehérbort öntöttek hozzá, ebben szelídítették meg a karfiolt és a többi zöldséget, hogy ne legyenek olyan katonásan, érdesen nyersek, és a salátát egy olyan szósszal öntötték le, amely mustár és kapribogyó igen egyszerű keveréke. A csirkét tárkonnyal sütötték össze, végül buborékokat, mini pavlovákat adtak fel, kókusszal és vaníliával ízesítetteket, és tetejükre gránátalmát halmoztak, hogy a friss, kissé savanyú íz megtörje a cukorhabot.

  • Gnocchi chorizoval és cukkínivel, mandarintorta

    Az előételen karamellizált, kakukkfűvel megszórt hagyma, a főételben chorizo a fűszerezés, friss cukkínivel és bazsalikommal, a mandarintorta kakaós tésztájában pedig kardamom, így olyan íze van, mint a karácsonynak.

  • Kagyló fokhagymás fehérboros szószban, mini diós rétes

    A kagylóthéjakat fokhagymás, fehérboros szószban nyitották meg, hozzájuk friss kenyeret adtak. Előételnek olvasztott camembert és zellerszálakat szolgáltak föl, végül puha, vékonyra sodort, rummal és fahéjjal fűszerezett dióval megtöltött apró réteseket kínáltak a feketekávé mellé.

Fizikus a szomszédom

Írta: Keresztesi Barbara - Interjú az aszfalton rovat - 2012. szeptember 13.
perip vighmate facebook
Ő Vigh Máté, 27 éves, Pécsett született, az ELTE Komplex Rendszerek Fizikája tanszékén doktorandusz. Doktori disszertációját szilárdtestfizikából írja, szívügye a tehetséges középiskolás fizikus-palánták felkutatása, és tehetséggondozása. Tagja a havonta megjelenő Középiskolai és Matematikai Lapok (KöMaL) fizikai szerkesztőbizottságának. A Börzsöny utcában lakik barátnőjével, egy négyemeletes ház, első emeletén.

- Mióta laksz itt a lakótelepen?

- Most három éve, szeptemberben költöztünk ide. Egyik fizikus barátomnak volt itt lakása a Pöttyös utcánál, az vettük ki először. Azért költözött el, mert elfogadott Amszterdamban egy posztdoktori ösztöndíjat, nekem pedig, miután lediplomáztam az egyetemen, ki kellett költöznöm a kollégiumból. Egy éve lehetőségünk nyílt lakást vásárolni, persze nem rendelkeztünk hozzá korlátlan kerettel. 20-25 lakást néztem meg személyesen, Újpesttől kezdve egészen Kelenföldig jártam mindenfelé. Feltérképeztem a várost, és kezdtem rájönni, hogy ebben az ár-érték arányban máshol lehetetlen élhető környéken lakást vásárolni. Így már csak a József Attila-lakótelepre fókuszáltam. Itt vettünk nemrégen egy 42 nm-es lakást a Börzsöny utcában, nyár közepén költöztünk be. Úgy tűnik, hogy egy darabig, letelepedünk ide, nagyon szeretjük, közel van az egyetem, 35 perc alatt Lágymányoson vagyok a kék metróval és a 4-es 6-os villamossal.

- Diploma után Phd hallgató lettél az ELTE Fizika Intézetében. Konkrétan, mit kutatsz, mivel foglalkozol?
- Újféle anyagok elméleti vizsgálatával foglalkozom. Szénszerkezetű anyagokkal, fullerénnel, nanocsövekkel. Leginkább vonal és síkszerű anyagokat vizsgálok. Ilyen a nemrég Nobel-díjjal jutalmazott grafén, ami csupa szénatomból álló szerkezet, a grafit kristályrács egyetlen síkja. 2004-ben tudták először izolálni. Nagyon ígéretes anyag, jó elektromos vezető, jó hővezető és az optikai tulajdonságai is szokatlanok. A grafén például azt is lehetővé tenné, hogy egy monitort összetekerhessünk, mint egy papírlapot. Tulajdonképpen a szilárdtestfizikai kutatások tették lehetővé, hogy a nagy tudású elektronikai kütyük elférjenek a zsebünkben.

- Említetted, hogy szívügyed a tehetségkutatás. Honnan van ez az elhivatottságod?
- A szüleim támogatták, hogy tanuljak. Anyukám fodrász, apukám szobafestő. Általános iskolában volt egy zseniális, kísérletező fizika tanárom. Sebestyén Zoltánnak hívják, ő társszerzője volt a tankönyvünknek, és így szerencsére közelről láthattam minden kísérletét. Ez alapozta meg a fizika iránti érdeklődésemet. Azután a pécsi Babits Gimnáziumban Koncz Károly tanította meg nekem a kemény elméleti alapokat, és onnantól már nem volt visszaút. 2003-ban és 2004-ben két alkalommal is kijutottam a Nemzetközi Fizikai Diákolimpiára. (A diákolimpia a világ legnagyobb fizika versenye, évente 5 magyar középiskolás jut ki. 80 ország indít versenyzőket. (szerző megj.)). Az első Taiwanban volt a második Dél-Koreában, és ott döntöttem el, hogy hivatásszerűen szeretnék fizikával foglalkozni. Valószínű, hogy innen származik a tehetségkutatás iránti elkötelezettség. Amit mindenképpen meg szeretnék említeni, hogy idén az egyik közös szakkörös tanítványunk, a 17 éves Szabó Attila nyerte meg 378 indulóból ezt a bizonyos diákolimpiát. Ez nagyon nagy eredmény, mert Kína és Taiwan ezen a téren abszolút nagyhatalomnak számítanak, és Attila két kínai, valamint egy taiwani versenyzőt utasított maga mögé a versenyen. Néhány éve a felkészítő pécsi fizika tanár azt mondta, hogy Attila Közép-Európa legnagyobb reménysége, idén nyáron viszont megegyeztünk abban, hogy ő most a világ legnagyobb reménysége. 

Mátéról és a 2004-es Fizikai Diákolimpiáról olvashattok a KöMáL oldalán is http://www.komal.hu/hirek/2004-09/ipho2004/beszamolo.h.shtml

Közvetkező interjúalanyom, pénteken reggel az Urbanista blog szerzője, Zubreczki Dávid lesz. 

Addig is nézzünk egy reggeli lájkállás-jelentést a városnegyed-bajnokságban: 236:87. Nagyon vezetünk!:) Jövő kedd délig még itt szavazhattok a József Attila-lakótelepre: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=500882416589467&;set=a.500882263256149.118506.164024373608608&type=1&theater