Írta: Keresztesi Barbara - Merj Alkotni! 365+ rovat - 2013. június 10.
sutiforma nyito01
         A lányok könyörtelenül olvassák a környezeti jeleket. Pontosan tudják, hogy amikor egy pasi teszem azt, megtörli az orrát, annak bonyolult, önmagán túlmutató jelentése van. A közhiedelem az, hogy az értelmezés parancsa csak a nőkre hat, de ez nem igaz, a fiúk ugyanis pontosan tudják, hogy egy nap 24 óra, egy rekeszben meg 24 sör van … és ez nem lehet véletlen. Hát, ezekkel a szexista példákkal gondoltam rávilágítani a szemiotika lényegére, hirtelen nem jutott jobb az eszembe, nagyon sajnálom. Ma, önkéntelenül egy esernyős munkába kezdtem, ami olyan nagyra sikerült, hogy a holnapi napra is kihat. Vajon milyen mögöttes tartalom húzódik e mögött, arra vagyok kíváncsi. Esernyő. Honnan jutott eszembe?


sutiforma hozzavalok
Az esernyőalakú süteményforma hozzávalói:
Egy fél literes alumíniumdoboz, (elmosogatott),
Sniccer, szike, vonalzó, olló, vágólap,
három dokumentumcsipesz (elmosogatott),
kúpos fogó,
4 mm vastag szürkelemez,
minta az esernyőhöz,
dombornyomó toll.
sutiforma 07
sutiforma 06
A mintát kinyomtatom. Ráhelyezem a szürkelemezre, és a dombornyomó tollal átrajzolom a körvonalat. A mintát ezzel a technikával viszem fel a vastag kartonra. Előveszem a szikét és a kisebb sniccert, majd kivágom a sablont.
sutiforma 05
sutiforma 09
A süteménykiszúróhoz az alumíniumdoboz anyagát használom. Ha kipróbálod ezt a technikát légy szíves, vigyázz a kezedre. A szélek élesek és könnyen sérülést okozhatnak. Sniccerrel levágom a doboz két végét. A hengert egy ollóval kettévágom, majd kiterítem a palástot. A széthajtott dobozt alaposan elmosom, a fémlap visszáját súrolással kezelem. Az élesztő – legalábbis az enyémen – feltapadt a felületre, és csak dörzsöléssel tudtam eltávolítani.

Az alumíniumlapot a nyomott oldallal felfelé helyezem magam elé, és a rövidebb széleket kilenc darab, másfél centiméteres szakaszra osztom. Az egymással szemben lévő jelöléseket egy vonalzó mellett összekötöm. Ehhez a dombornyomó tollat használom. Minden harmadik jelölésnél elvágom az anyagot egy ollóval. Ekkor három alumíniumlap fekszik előttem, egyenként két hajtásnyi vonallal. Az egyik hosszanti oldalból levágok körülbelül két millimétert. Ez arra jó, hogy az él nem lóg majd ki amikor meghajtom, vagyis nem vágja el a kezem. A lapokat úgy hajtom össze, hogy a keskenyebb csík legyen a külső oldalon. A csíkokat az asztalra fektetem, és az összezárt nagyolló egyik oldalával átsimítom. Így az élek határozottak lesznek, az anyag pedig tömör.
sutiforma 01
sutiforma 02
sutiforma 03
Előveszem az előre kivágott esernyősablont, és az egyik alumíniumcsíkot egy kúpos fogó segítségével elkezdem a sablon köré alakítani úgy, hogy pontosan lekövesse a forma vonalát. Amikor elfogy az anyag, egy dokumentumcsipesszel hozzácsíptetek egy másik csíkot, és folytatom a formára hajlítást. Amikor elkészültem a formával, újra elmosom. Holnap megmutatom, milyenek lettek a kész esernyő sütik.
sutiforma 08
sutiforma nyito02
sutiforma 04
Szia
Barbi

Fotó: Keresztesi Judit és Keresztesi Barbara

Kettőszázkilencvenöt nap maradt a Merj Alkotni! projektből. A hírlevélre >>> itt iratkozhatsz fel

Mi készült itt az elmúlt három napban? 

Hatvankilencedik nap: Férfias táblajátékok
Hatvannyolcadik nap: Születésnapomra
Hatvanhetedik nap: Ready-made (életem legjobb napja)

>>> következő nap